Jak zapobiec konfliktom pomiędzy rodzeństwem?

Decydując się na gromadkę dzieci często trzeba liczyć się z tym, że pomiędzy nimi mogą występować konflikty. Jest to oczywiście wspaniałe doświadczenie, im więcej pociech, tym więcej radości. Jednocześnie wiąże się to z większym prawdopodobieństwem zgrzytów pomiędzy nimi. Ważnym jest, aby tego unikać, relacje pomiędzy dziećmi powinny być budowane w zgodzie i harmonii. Wiele zależy tu od nich, ale tak naprawdę największym czynnikiem jest podejście rodziców, powinni oni nauczyć dzieci wzajemnego szacunku oraz zrozumienia. Sprawdź, jak sprawić, żeby Twoje pociechy nie miały do siebie wrogiego nastawienia i żyły w relacji przyjacielskiej.

Sprawiedliwe traktowanie dzieci

Najważniejszym krokiem jest, aby konfliktom zapobiegać. Zwalczanie ich może okazać się być trudniejsze, niż się tego można spodziewać. Często wynikają one przede wszystkim z nierównego traktowania. Ono wywołuje zazdrość, a tym samym powstają kłopoty. Wszystkie dzieci należy traktować indywidualnie, ponieważ każde z nich ma odrębny charakter, nie jest to jednak takie proste. Przez to zdarza się, że uważają to one za ,,lepsze’’ lub ,,gorsze’’ traktowanie. Przede wszystkim powinieneś postarać się, aby nie odbierały tego w ten sposób. Choć może Ci się wydawać, że jedno jest mniej, a drugie bardziej wrażliwe, nie oznacza to, że powinny dostawać różne ilości czułości i miłości rodzicielskiej. Musisz to zrównoważyć.

Wprowadź zasady

Każdy dom powinien mieć swoje zasady. Bez nich ciężko, aby panował w nim ład i harmonia. Zasady pozwolą też nauczyć dzieci tego co jest złe, a co jest dobre. Dobrze, aby każdy z nich miał swoje obowiązki, najlepiej, aby się nimi wymieniały, dzięki czemu odczułyby równość pomiędzy sobą. Oprócz tego jedną z najważniejszych do wprowadzenia zasad jest to, aby pomiędzy nimi nie występowała przemoc, zarówno fizyczna jak i psychiczna. Wzbudza to w dzieciach agresję i może być naprawdę szkodliwe w przyszłości. Dodatkowo istotnym jest, aby Twoje dzieci czuły się bezpiecznie, a stosując wobec siebie agresję, potrzeba ochrony psychicznej jak i fizycznej nie zostanie spełniona. Młodsze pociechy mogą nie być świadome tego, czym grożą ich czyny, warto w takiej sytuacji zdecydować się na ubezpieczenie NNW, dzięki któremu będziesz miał spokojniejszą głowę. Zadbasz tym samym o bezpieczeństwo swoich dzieci, co zdecydowanie jest Twoim obowiązkiem jako rodzica.

Rozmawiaj ze swoimi dziećmi

Niby logiczne, a jednak nie każdy rodzic bierze to sobie do serca. Z dziećmi trzeba rozmawiać. Nie tylko o tym jak było w szkole czy w przedszkolu. Trzeba z nimi rozmawiać o ich uczuciach, emocjach. Jeśli widzisz problem w zachowaniu swojego dziecka, to wiedz, że skądś musiał się on wziąć. Twoim zadaniem jest dowiedzenie się skąd. Pamiętaj też, że to Ty stanowisz dla niego największy przykład. Pokazanie mu, w jaki sposób prawidłowo rozwiązuje się problemy sprawi, że najprawdopodobniej z tego właśnie sposobu skorzysta.